Pierwszy tytuł mistrzowski dla Sanfrecce Hiroshima!

Drużyna piłkarska Sanfrecce Hiroshima pokonała u siebie Cerezo Osaka 4:1 i na kolejkę przed zakończeniem rozgrywek zapewniła sobie po raz pierwszy w historii J-League tytuł mistrzowski. Zespół z Hiroszimy (61 pkt.) ma obecnie 4 punkty przewagi nad drugą Vegalta Sendai (57 pkt.), zatem nawet jeśli w ostatniej rundzie Sanfrecce przegrają, a Vegalta odniesie zwycięstwo, nic nie zmieni układu tabeli. O trzecie miejsce będą walczyły zespoły Sagan Tosu (53 pkt.), Kashiwa Reysol, Urawa Reds i Nagoya Grampus (po 52 pkt.).

Już po pierwszej połowie mecz został praktycznie rozstrzygnięty. Gospodarze trafili do siatki Jin-Hyeon Kima trzykrotnie. Jako pierwszy w 17 minucie bramkę otwierającą spotkanie zdobył Takahagi, a trzy minuty później Aoyama. W 40 minucie czerwony kartonik ujrzał Yamaguchi za faul w polu karnym. Do jedenastki podszedł Sato i od 42 minuty gospodarze prowadzili różnicą trzech bramek.

Druga połowa to szybkie przypieczętowanie zwycięstwa. 24-letni pomocnik Ishikawa podwyższa na 4:0. Gracze Osaki zdołali odpowiedzieć kontaktowym trafieniem głową Edamury w 61 minucie, ale gol był tylko na otarcie łez. 32,724 widzów świętowało na stadionie Hiroshima Big Arch pierwsze zwycięstwo w rozgrywkach J-League, które rozgrywane są od 1993 roku.

Hisato Sato (kapitan), obecny król strzelców ligi z dorobkiem 22 bramek, krótko odpowiedział: „Był to bardzo wyczerpujący sezon. Przede wszystkim chciałbym podziękować kibicom za ich wsparcie. To ono pomogło nam sięgnąć po mistrzostwo, mimo że niekiedy nasza gra pozostawiała wiele do życzenia”.

Strzelec drugiej bramki, Aoyama: „Staliśmy się numerem jeden w Japonii. Jeszcze przed rozpoczęciem rozgrywek rozmyślałem, jak one się potoczą, a wyszedł nam najlepszy sezon w historii”.

Wygrana ligi to też zakwalifikowanie się do Klubowych Mistrzostw Świata rozgrywanych w Jokohamie (Japonia). Już szóstego grudnia zespół z Hiroszimy zmierzy się z Nowozelandzkim Auckland City. Stawkę uzupełniają: Al-Ahly SC (Egipt), Chelsea Londyn (Anglia), S.C. Corinthians Paulista (Brazylia), C.F. Monterrey (Meksyk) oraz Ulsan Hyundai FC (Korea Płd.).

Klub Sanfrecce Hiroshima został utworzony w 1938 roku. Pięciokrotnie sięgał po mistrzostwo kraju w latach 1965-1968 i 1970 r., ale były to rozgrywki amatorskie, nieuznawane przez światowe władze piłkarskie (FIFA). Dopiero od maja 1993 roku odbywają się w pełni profesjonalne rozgrywki, a nazwa z Nihon Sakkaa Riigu (Japońska Liga Piłkarska) została zmieniona na J Riigu Divijon 1 (Japońska Pierwsza Liga).

Sanfrecce Hiroshima - mistrzowie Japonii w 2012 roku!